Skip to content

318 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$297,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block11.38
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,148
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,400
44%
Improvement Value:$101,900
56%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+5.9%
2024$4,969+6.8%
2023$4,652+1.4%
2022$4,589+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$297,000
Sq Ft1,148DeedBook 18487, Page 1456Recorded5/20/2021

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 14812, Page 1956

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5235, Page 732

Property Sale

SaleMulti
$300
DeedBook 5156, Page 463

Property Sale

SaleMulti
$99,500
DeedBook 4869, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1974