Skip to content

300 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Date
Jan 17, 2001

Property Information

Block11.38
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,578
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
34%
Improvement Value:$134,400
66%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,668+6.2%
2024$5,336+7.2%
2023$4,980+1.5%
2022$4,908+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 10283, Page 1295

Property Sale

SaleMulti
$119,000
DeedBook 5615, Page 93

Property Sale

SaleMulti
$99,900
DeedBook 4488, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1970