Skip to content

353 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1971

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block11.39
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,109
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,400
32%
Improvement Value:$145,300
68%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235+5.9%
2024$5,885+6.8%
2023$5,509+1.4%
2022$5,434+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971