Skip to content

317 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jul 20, 2020

Property Information

Block11.39
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,348
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
42%
Improvement Value:$95,000
58%
Total Assessment$164,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,774+5.9%
2024$4,506+6.8%
2023$4,219+1.4%
2022$4,161+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,348DeedBook 17978, Page 694Recorded7/22/2020

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12640, Page 1591

Property Built

Built

Year Built: 1970