Skip to content

404 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 2020

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block11.45
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,686
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
21%
Improvement Value:$274,000
79%
Total Assessment$349,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,135+5.9%
2024$9,566+6.8%
2023$8,955+1.4%
2022$8,833+387.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft2,686DeedBook 17938, Page 908Recorded6/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$77,000

From:

To:

DeedBook 17419, Page 1053Recorded3/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5045, Page 932