Skip to content

238 Ensign AveBeachwood, NJ 08722

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 26, 2023

Property Information

Block2.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage888
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
54%
Improvement Value:$60,500
46%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,848+6.0%
2024$3,632+6.8%
2023$3,400+1.4%
2022$3,354+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$52,525
DeedBook 5439, Page 718

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 4874, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1955