Skip to content

232 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block2.04
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
46%
Improvement Value:$89,500
54%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,815+6.0%
2024$4,545+16.3%
2023$3,908+1.4%
2022$3,855+23.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,288DeedBook 18947, Page 326Recorded3/14/2022

Property Sale

Sale
$72,000

From:

To:

Sq Ft787DeedBook 17158, Page 712Recorded6/26/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940