Skip to content

207 Beach AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2020

Property Information

Block2.06
Lot2.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,900
48%
Improvement Value:$103,700
52%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,546+6.2%
2024$5,221+7.2%
2023$4,872+1.5%
2022$4,802+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965