Skip to content

111 Admiral AveBeachwood, NJ 08722

Built 2004

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block2.08
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,690
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,700
21%
Improvement Value:$262,100
79%
Total Assessment$331,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,635+5.9%
2024$9,095+6.8%
2023$8,514+1.4%
2022$8,398+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,690DeedBook 18561, Page 1748Recorded7/6/2021

Property Sale

Sale
$339,000
DeedBook 12363, Page 1915

Property Built

Built

Year Built: 2004