Skip to content

118 Ensign AveBeachwood, NJ 08722

Built 1920

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Jun 18, 2001

Property Information

Block2.08
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings2
ZoningRB
Sq Footage2,752
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
26%
Improvement Value:$232,000
74%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,119+6.0%
2024$8,607+6.8%
2023$8,057+1.4%
2022$7,947+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 10450, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1920