Skip to content

84 Locker StBeachwood, NJ 08722

Built 1925

Last Sale Price
$188,900
Last Sale Date
Oct 29, 2018

Property Information

Block2.09
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,144
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
43%
Improvement Value:$95,200
57%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,855+5.9%
2024$4,583+21.0%
2023$3,787+1.4%
2022$3,736+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$188,900

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 17301, Page 200Recorded11/15/2018

Property Sale

SaleMulti
$54,800
DeedBook 4387, Page 700

Property Built

Built

Year Built: 1925