Skip to content

100 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2000

Property Information

Block2.13
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class---
Description1CB
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,900
49%
Improvement Value:$147,800
51%
Total Assessment$289,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,413+5.9%
2024$7,941+6.8%
2023$7,434+1.4%
2022$7,332+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950