Skip to content

106 Tiller AveBeachwood, NJ 08722

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 24, 2006

Property Information

Block2.15
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,470
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
51%
Improvement Value:$100,200
49%
Total Assessment$205,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,959+5.9%
2024$5,625+6.8%
2023$5,265+1.4%
2022$5,194+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 13284, Page 1327

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5598, Page 800

Property Sale

SaleMulti
$45,500
DeedBook 5253, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1930