Skip to content

76 Central WayBeachwood, NJ 08722

Built 1924

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block2.17
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage888
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
38%
Improvement Value:$88,400
62%
Total Assessment$143,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,159+6.0%
2024$3,925+6.8%
2023$3,675+1.4%
2022$3,624+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 16543, Page 895Recorded10/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 5203, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1924