Skip to content

206 Anchor AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block2.21
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage864
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
46%
Improvement Value:$78,700
54%
Total Assessment$145,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,231+5.9%
2024$3,994+25.1%
2023$3,192+1.4%
2022$3,149+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft864DeedBook 18870, Page 1Recorded1/18/2022

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 13215, Page 1420

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 10849, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$3,000
DeedBook 10342, Page 1509

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4987, Page 973

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 4541, Page 824

Property Built

Built

Year Built: 1960