Skip to content

229 Cable AveBeachwood, NJ 08722

Built 1975

Last Sale Price
$84,900
Last Sale Date
Oct 28, 1997

Property Information

Block2.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
48%
Improvement Value:$77,800
52%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,350+5.9%
2024$4,106+6.8%
2023$3,844+1.4%
2022$3,791+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 5519, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1975