Skip to content

148 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$313,333
Last Sale Date
Sep 24, 2024

Property Information

Block2.28
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings2
ZoningB1
Sq Footage2,310
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
27%
Improvement Value:$163,600
73%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,488+6.0%
2024$6,123+6.8%
2023$5,732+1.4%
2022$5,654+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$313,333
Sq Ft2,310DeedBook 19810, Page 580Recorded10/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5423, Page 377

Property Sale

SaleMulti
$221,500
DeedBook 4635, Page 781

Property Built

Built

Year Built: 1930