Skip to content

139 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 8, 2019

Property Information

Block2.29
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,354
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$139,900
70%
Total Assessment$199,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,805+5.9%
2024$5,479+6.8%
2023$5,129+1.4%
2022$5,059+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,354DeedBook 17578, Page 1506Recorded8/21/2019

Property Sale

Sale
$101,000

From:

To:

Sq Ft1,354DeedBook 17207, Page 1194Recorded8/14/2018

Property Built

Built

Year Built: 1930