Skip to content

131 Beachwood BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2004

Property Information

Block2.29
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SCB2G
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,600
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
35%
Improvement Value:$98,000
65%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,121+6.3%
2024$3,875+7.3%
2023$3,612+1.5%
2022$3,559+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 5190, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$29,900
DeedBook 4005, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1940