Skip to content

135 Seaman AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block2.30
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage576
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
51%
Improvement Value:$53,500
49%
Total Assessment$108,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,151+6.0%
2024$2,974+6.8%
2023$2,784+1.4%
2022$2,746+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,500
DeedBook 12084, Page 529

Property Sale

SaleMulti
$46,000
DeedBook 5644, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1965