Skip to content

328 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 1, 2022

Property Information

Block2.30
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage648
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
55%
Improvement Value:$48,700
45%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,157+6.0%
2024$2,979+6.8%
2023$2,789+1.4%
2022$2,751+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft648DeedBook 19150, Page 836Recorded8/31/2022

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

Sq Ft648DeedBook 16900, Page 357Recorded10/11/2017

Property Sale

Sale
$28,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16336, Page 615Recorded3/9/2016

Property Sale

Sale
$42,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 16001, Page 672Recorded2/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1930