Skip to content

49 Locker StBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Jul 15, 2003

Property Information

Block2.34
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,422
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
38%
Improvement Value:$125,600
62%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,884+6.0%
2024$5,553+7.1%
2023$5,186+1.4%
2022$5,115+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 11558, Page 1827

Property Built

Built

Year Built: 1970