Skip to content

234 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1948

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Jun 10, 2013

Property Information

Block2.35
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
51%
Improvement Value:$69,200
49%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,100+5.9%
2024$3,870+6.8%
2023$3,623+1.4%
2022$3,574+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 15564, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1948