Skip to content

210 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block2.36
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage968
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
47%
Improvement Value:$79,800
53%
Total Assessment$151,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,158+6.3%
2024$3,911+7.3%
2023$3,645+1.5%
2022$3,592+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940