Skip to content

35 Locker StBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 22, 2001

Property Information

Block2.37
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage920
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
53%
Improvement Value:$63,800
47%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,944+6.0%
2024$3,722+6.8%
2023$3,485+1.4%
2022$3,437+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 10418, Page 1095

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 4587, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1965