Skip to content

32 Wave StBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block2.38
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,066
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
44%
Improvement Value:$90,000
56%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,704+5.9%
2024$4,440+6.8%
2023$4,157+1.4%
2022$4,100+4.8%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,066DeedBook 18721, Page 1227Recorded10/13/2021

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 12601, Page 1499

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 10190, Page 758

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5449, Page 252

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 5334, Page 182

Property Sale

SaleMulti
$79,800
DeedBook 4467, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1960