Skip to content

225 Longboat AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block2.38
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,142
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
47%
Improvement Value:$92,400
53%
Total Assessment$174,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+6.0%
2024$4,780+6.8%
2023$4,475+1.4%
2022$4,414+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 16572, Page 1884Recorded11/17/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960