Skip to content

208 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 7, 2024

Property Information

Block2.38
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,340
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
47%
Improvement Value:$76,600
53%
Total Assessment$143,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,170+5.9%
2024$3,936+6.8%
2023$3,685+1.4%
2022$3,635+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,340DeedBook 19887, Page 4Recorded12/27/2024

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,340DeedBook 18830, Page 150Recorded12/20/2021

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4660, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1950