Skip to content

145 Ocean AveBeachwood, NJ 08722

Built 2021

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block2.39
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,566
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
22%
Improvement Value:$259,200
78%
Total Assessment$331,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,618+5.9%
2024$9,078+391.4%
2023$1,848+1.4%
2022$1,822+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,566DeedBook 18828, Page 1661Recorded12/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

Sq Ft792DeedBook 18127, Page 1537Recorded10/28/2020

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 17926, Page 928Recorded6/16/2020

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 17926, Page 922Recorded6/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 4623, Page 259