Skip to content

144 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 10, 2003

Property Information

Block2.40
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage792
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
53%
Improvement Value:$63,800
47%
Total Assessment$135,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,944+6.0%
2024$3,722+6.8%
2023$3,485+1.4%
2022$3,437+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960