Skip to content

128 Mermaid AveBeachwood, NJ 08722

Built 1940

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Aug 29, 2017

Property Information

Block2.41
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage799
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
47%
Improvement Value:$86,700
53%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+6.0%
2024$4,487+6.8%
2023$4,201+1.4%
2022$4,143+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$203,000

From:

To:

Sq Ft799DeedBook 16875, Page 791Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 14961, Page 1874

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 14035, Page 640

Property Built

Built

Year Built: 1940