Skip to content

141 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 2021

Last Sale Price
$322,420
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block2.41
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
29%
Improvement Value:$148,200
71%
Total Assessment$210,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+5.9%
2024$5,762+523.7%
2023$924+1.4%
2022$911+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$322,420
DeedBook 18787, Page 993Recorded11/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 18252, Page 1571Recorded1/11/2021

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 10897, Page 962