Skip to content

109 Neptune AveBeachwood, NJ 08722

Built 1917

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 15, 2002

Property Information

Block2.41
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,713
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
36%
Improvement Value:$129,400
64%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,849+6.0%
2024$5,520+6.8%
2023$5,168+1.4%
2022$5,097+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 10966, Page 1813

Property Built

Built

Year Built: 1917