Skip to content

255 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1945

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jun 9, 1992

Property Information

Block2.44
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
51%
Improvement Value:$63,900
49%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,801+5.9%
2024$3,588+6.8%
2023$3,359+1.4%
2022$3,313+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4986, Page 987

Property Built

Built

Year Built: 1945