Skip to content

201 Pacific AveBeachwood, NJ 08722

Built 1952

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block2.44
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage672
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
50%
Improvement Value:$66,800
50%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,886+6.0%
2024$3,667+6.8%
2023$3,433+1.4%
2022$3,386+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft672DeedBook 19542, Page 433Recorded11/20/2023

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 16730, Page 287Recorded5/8/2017

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 16294, Page 852Recorded1/19/2016

Property Sale

Sale
$238,500
DeedBook 13387, Page 1993

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 12554, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1952