Skip to content

26 Wave StBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block2.45
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,119
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
43%
Improvement Value:$96,500
57%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,893+5.9%
2024$4,619+6.8%
2023$4,324+1.4%
2022$4,265+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 11854, Page 77

Property Sale

SaleMulti
$87,000
DeedBook 4530, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1960