Skip to content

216 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Sep 20, 1995

Property Information

Block2.45
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
40%
Improvement Value:$108,400
60%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,239+6.0%
2024$4,945+6.8%
2023$4,629+1.4%
2022$4,566+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 5313, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1970