Skip to content

23 Locker StBeachwood, NJ 08722

Built 1972

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block2.45
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,268
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
35%
Improvement Value:$132,900
65%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,950+5.9%
2024$5,616+18.5%
2023$4,739+1.4%
2022$4,675+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,268DeedBook 19152, Page 418Recorded9/1/2022

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,268DeedBook 18071, Page 608Recorded9/24/2020

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 12756, Page 1089

Property Sale

Sale
$133,900
DeedBook 10447, Page 1502

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 5095, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4661, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1972