Skip to content

209 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1960

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Apr 8, 2016

Property Information

Block2.46
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,320
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
40%
Improvement Value:$106,900
60%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,195+5.9%
2024$4,904+6.8%
2023$4,591+1.4%
2022$4,528+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$211,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 16381, Page 470Recorded5/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960