Skip to content

217 Mizzen AveBeachwood, NJ 08722

Built 1989

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jul 30, 2020

Property Information

Block2.47
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,572
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
39%
Improvement Value:$109,600
61%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.9%
2024$4,939+6.8%
2023$4,624+1.4%
2022$4,561+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,572DeedBook 18003, Page 214Recorded8/11/2020

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13806, Page 1327

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 12481, Page 1393

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4639, Page 853