Skip to content

658 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 10, 1986

Property Information

Block2.48
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage9,600
Acreage0.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
34%
Improvement Value:$660,000
66%
Total Assessment$1,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,040+5.9%
2024$27,410+6.8%
2023$25,660-27.6%
2022$35,457+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4440, Page 268