Skip to content

117 Windward AveBeachwood, NJ 08722

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block2.49
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class15.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,340
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
48%
Improvement Value:$78,300
52%
Total Assessment$150,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+6.0%
2024$4,120+6.8%
2023$3,857+1.4%
2022$3,804+4.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 10839, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 4928, Page 98

Property Sale

SaleMulti
$69,850
DeedBook 4833, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1930