Skip to content

708 Atlantic City BlvdBeachwood, NJ 08722

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 5, 2015

Property Information

Block2.49
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
DescriptionAUTO REPAIR1674
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage1,674
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,000
68%
Improvement Value:$111,800
32%
Total Assessment$351,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+5.9%
2024$9,643+6.8%
2023$9,027+1.4%
2022$8,904+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 16088, Page 713Recorded5/22/2015

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 15085, Page 1

Property Sale

Sale
$306,240
DeedBook 5647, Page 552

Property Sale

SaleMulti
$129,032
DeedBook 4828, Page 243

Property Sale

SaleMulti
$242,029
DeedBook 4665, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1965