Skip to content

116 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 6, 2014

Property Information

Block2.49
Lot9.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,632
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,000
41%
Improvement Value:$112,900
59%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,515+6.0%
2024$5,205+6.8%
2023$4,873+1.4%
2022$4,806+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965