Skip to content

137 Spray AveBeachwood, NJ 08722

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Mar 2, 2026

Property Information

Block2.50
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,122
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,000
45%
Improvement Value:$88,400
55%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,658+5.9%
2024$4,397+6.8%
2023$4,116+1.4%
2022$4,060+4.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$495,000
Sq Ft1,122DeedBook 20308, Page 1372Recorded3/11/2026

Property Sale

Sale
$273,000
Sq Ft1,122DeedBook 19612, Page 673Recorded2/22/2024

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5527, Page 987

Property Sale

SaleMulti
$96,500
DeedBook 4484, Page 788

Property Built

Built

Year Built: 1968