Skip to content

825 Sunset RdBeachwood, NJ 08722

Built 2005

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block3.01
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage2,423
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
24%
Improvement Value:$242,000
76%
Total Assessment$317,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,206+6.0%
2024$8,689+6.8%
2023$8,134+1.4%
2022$8,023+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,423DeedBook 16479, Page 341Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$358,200
DeedBook 12835, Page 1583

Property Built

Built

Year Built: 2005