Skip to content

90 Birch StBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block3.04
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,164
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$123,100
59%
Total Assessment$208,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+5.9%
2024$5,704+6.8%
2023$5,340+1.4%
2022$5,267+4.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$223,000

From:

To:

Sq Ft1,164DeedBook 16242, Page 689Recorded11/16/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 14985, Page 557

Property Sale

Sale
$179,900
DeedBook 10916, Page 1587

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5723, Page 929

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 5055, Page 918

Property Built

Built

Year Built: 1974