Skip to content

832 Ensign AveBeachwood, NJ 08722

Built 1970

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 26, 2002

Property Information

Block3.04
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,956
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,400
61%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,587+5.9%
2024$5,274+6.8%
2023$4,937+1.4%
2022$4,870+4.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 10752, Page 1639

Property Built

Built

Year Built: 1970