Skip to content

833 Surf AveBeachwood, NJ 08722

Built 1974

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 14, 2004

Property Information

Block3.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
44%
Improvement Value:$92,000
56%
Total Assessment$164,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+5.9%
2024$4,503+6.8%
2023$4,216+1.4%
2022$4,158+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 11966, Page 1007

Property Built

Built

Year Built: 1974