Skip to content

816 Halliard AveBeachwood, NJ 08722

Built 1969

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Feb 22, 2022

Property Information

Block3.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBeachwood Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage1,337
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
28%
Improvement Value:$194,300
72%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,820+5.9%
2024$7,382+72.7%
2023$4,274+1.5%
2022$4,212+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,337DeedBook 18939, Page 190Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,337DeedBook 18518, Page 1322Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969